Syla - 2011-12-03 14:19:25

Ściany - powinny być proste ( w pionie i poziomie ) Przydatne narzędzia do sprawdzenia ścian: poziomica, kątownik.

Sufity - Sprawa dość poważna - wilgoć na suficie. Wbrew pozorom nie dotyczy tylko mieszkańców ostatniego piętra - zacieki mogą powstawać także niżej, w związku z gromadzeniem się wilgoci na styku płyt betonowych. Jeśli na suficie znajdują się śliskie, błyszczące bądź ciemniejące miejsca, mamy problem. Problem może być związany z przeciekaniem dachu - albo jedynie z pozostaniem wody pomiędzy płytami. W każdym wypadku konieczne jest skucie w danym miejscu tynku, wypuszczenie wody, przesuszenie i ponowne otynkowanie.

Podłogi - Przede wszystkim nie powinny zawierać w rogach pomieszczeń "górek" - które znakomicie utrudnią położenie podłogi czy terakoty i późniejsze ustawianie mebli. Zdarzają się też - zwłaszcza przy ścianach - "fale". A nie wystarczy by podłogi były proste, powinny jeszcze być poziome.
Wylewka powinna mieć nie mniej niż 4-5 cm (czasem jest zalecane jeszcze więcej). Wylewka grubości 1-2 cm fatalnie pogarsza właściwości termiczne (efekt jest najbardziej drastyczny w mieszkaniach na parterze). Niestety sprawdzić mozna to tylko wiercąc.
Z kolei wskazane jest, by podłoga balkonowa miała lekki spadek na zewnątrz - by ewentualny deszcz spływał tam a nie do mieszkania. Jeśli balkon ma betonowy a nie ażurowy brzeg, musi być w nim otwór umożliwiający odpływ wody.

Drzwi zewnętrzne -  powinny łatwo się otwierać i zamykać. Nie tylko w chwili odbioru, ale także gdy zostanie położona przy nich - mająca grubość co najmniej 1cm - podłoga lub terakota. Problem moze dotyczyć zresztą nie tylko pionu ale i poziomu - jeśli drzwi są umieszczone w rogu, trzeba uważać by nie przeszkadzała w ich otwieraniu prostopadła do ich otworu ściana. Drzwi powinny się otwierać przynajmniej pod kątem prostym i to także wtedy, gdy na ścianie znajdzie się listwa (lub cokolik - gdy kładziemy terakotę).
Jeśli zamontowano drzwi antywłamaniowe i/lub ognioodporne a także atestowany zamek, powinniśmy otrzymać od wykonawcy odpowiednie świadectwa atestu. Będzie to przydatne nie tylko jako potwierdzenie jakości ale może posłużyć także jako podstawa do zniżki ubezpieczeniowej.
Warto również zwrócić uwagę na zawiasy czy nie są skorodowane.

Okna - powinny się łatwo otwierać i zamykać. Oczywiście szyby nie powinny być porysowane lub pęknięte. Okna, a zwłaszcza drzwi balkonowe powinny się też zamykać szczelnie (i nie być wypaczone).

Instalacja elektryczna -Trzeba podłączyć wszystkie żarówki (warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość zestawów drut, oprawka i żarówka, przydadzą się i tak do czasu zakupu żyrandoli - przynajmniej na czas prac wykończeniowych), spróbować je zapalić (także naraz), sprawdzić wszystkie kontakty przy pomocy próbnika czy dowolnego urządzenia elektrycznego. Dodatkowo należy zweryfikować działanie bezpieczników (czy po ich wyłączeniu faktycznie żaden kontakt nie jest pod napięciem). Upewnić się, czy liczba i rozmieszczenie gniazdek i wyłączników zgadza się z tym, co przewidywała umowa lub projekt, szczególnie gdy wprowadziliśmy do niego jakieś zmiany. Gniazdka i wyłączniki nie powinny odstawać od ściany i powinny być zamocowane solidnie.
Bezpieczniki w szafce bezpiecznikowej powinny być opisane. A w chwili odbioru wykonawca powinien nie tylko zademonstrować działanie instalacji elektrycznej, ale i przekazać nam protokoły pomiaru jej zerowania i izolacji.

To są przykładowe problemy na które warto zwrócić uwagę. Dokładniej opisane jest na stronie http://mekk.waw.pl/mk/mieszkanie/mieszkanie_odbior

gregster - 2011-12-07 21:24:21

Generalnie w mieszkaniach Zielonym Osiedlu należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:
Płaszczyznę (równość) wylewek,
Płaszczyznę, równość ścian, winkli w narożnikach,
Stolarkę okienna - okna powinny być w pionie i poziomie, odmykać i zamykać bez problemu, muszą być bez zadrapań , śladów tynku elewacyjnego, szklenie - brak rys, pęknięć
Elektryka - w gniazdkach i "przyszłych lampach" musi być prąd, przewody pod tynkowe powinny wg normy być przynajmniej 5mm tynkiem - przewody na wierzchu będzie ciężko później ukryć pod gładzią i farbą - przebicia i pęknięcia

Zastrzeżenia budzi również izolacja przeciwwilgotnościowa na balkonach - podobno jest zrobiona pod wylewką. szczelinę dylatacyjną między wylewką a drzwiami balkonowymi należy jak najszybciej uszczelnić - najlepiej położyć płytki lub np uzupełnić pianką poliuretanowa i położyć na tym siatkę z klejem tak doraźnie żeby woda się nie dostawała pod elewacje.

Obróbka blacharska na balkonach jest wg mnie na poziomie podstawówki. Brak kapinosów - woda spływa bezpośrednio po elewacji na balkon, co w przypadku brudnych parapetów, cały syf będzie spływał po elewacji i brudził ściany. Łączenia w winklach jest po najniższej linie oporu - silikon (pewnie zwykły a nie dekarski) i wkręty - powinno być zarobione i wywinięte......

Co do reszty... to po następnej wizycie.

P.S. Generalnie osiedle i mieszkania są całkiem nieżle zrobione i wykonane. Brakuje im po prostu jednej rzeczy. Osoby która by się przeszła po każdym mieszkaniu po jego "ukończeniu" i ściganiu podwykonawców żeby dopieścili to co nie dopatrzyli. Ponieważ jest to pierwsza inwestycja MK-BUD i Pana Krzysztofa, myślę że powinien tego dopilnować od swoich ludzi (czyt. pracowników), zwłaszcza, że jak sam powiedział jest to ich wizytówk -owa inwestycja - chyba, że o tym wie i jest za jego przyzwoleniem. Niestety mamy ciężkie czasy - czyt. koszta, terminy itd.
Podsumowując: inwestycja na 5, wykonanie na 4, dopatrzenie wykonawców na 3-, i (o tym nie pisałem i nie będę tego uzasadniał ale krótko - sami to widzieliśmy i czuliśmy) ocena za swoją prace: dla Pani Agnieszki na 5, dla Pana który był z Nią (nie wiem kto bo nawet się nie przedstawił) -2.

Liczę że po nast. wizycie będę tylko chwalił, bo "fajne ludzie są" ;)

Syla - 2011-12-10 09:43:16

heh...zobaczymy co nam na 16 przygotowali...czy poprawili usterki czy nie....

Dominio - 2011-12-11 22:30:25

Witam przyszłych sąsiadów.
Widzę, że odbiór mieszkań to dla wszystkich gorący temat. My również nie odebraliśmy naszego mieszkanka bo było kila usterek. Mieliśmy kilka ubytków tynku w ścianach i wyszczerbioną  elewacje na balkonie. Poza tym panowie którzy tynkowali zapodziali gdzieś kabel od czujnika do pieca gazowego.
A jak u as to wyglądało?. Jak sprawa ścian ni wylewek? Mam nadzieje, że wszystko ok bo w sumie ja nie mierzyłem bo nie miałem czym :(. Jednak wyglądają na równe i mam nadzieję, że z pinami i poziomami też jest ok.

Syla - 2011-12-12 09:03:03

Witam sąsiadów:) My mieliśmy fachowy odbiór z poziomicami i wszelkimi potrzebnymi przyrządami i jeżeli chodzi o ściany i wylewki u nas jest wszystko ok ;) więc myślę, że u Was to samo. Ważne bo podejrzewam, że mało kto zwrócił uwagę na zawiasy w drzwiach i oknach ale jeżeli są ubrudzone gipsem to szybciutko wyczyścić żeby bardziej nie korodowały. Natomiast Żaneta proponuję zgłosić tą sprawę z plamą na suficie. Tym bardziej, że od niedawna sobie troszkę popadało i wydaje mi się, że może to być większy problem <np. nieuszczelniony dach albo jakieś przecieki..warto to sprawdzić>.
Pozdrawiam :)

Dominio - 2011-12-12 13:51:18

Wie ktos moze kiedy bedzie gotowa droga dojazdowa bo jak bylismy w sobote to od ul Biezanowskiej byla wielka dziura :). Ps. przepraszam za brak polskich znakow ale pisze z pracy i mam niemiecka klawiature:)

Syla - 2011-12-12 16:20:02

Heh...niedobrze. Moim zdaniem to jest ich obowiązkiem to wyjaśnić a nie TBS ;/ Dobrze, że my jednak nie odebraliśmy...to za karę nic im już nie podaruje jak nie będzie "na cacy". Nie podoba mi się ich podejście do klienta. Najpierw naburmuszony "Pan inż", któremu nie można było nic przetłumaczyć i jego chamskie zachowanie to teraz olewka, że coś jest nie tak. Poza tym jest gwarancja i rękojma i to jest w ich obowiązku wyjaśnić. Skąd mieliście przy odbiorze wiedzieć, że wam mokra plama wyjdzie na suficie;|

Dominio - 2011-12-13 21:25:52

Oj widzę, że ciężko się dogadać z tą ekipą na osiedlu. A jeśli chodzi o tą mokra plamę na suficie Zabeta, to wykonawcą inwestycji był MK BUD i to on udziela gwarancji na mieszkania, a nie TBS Małopolska. Poza tym TBS jest zarządcą jedynie części wspólnych a nie waszego mieszkania. I tłumaczenia dewelopera, że to nie ich problem są nie na miejscu.
Mam nadzieję, że u nas wszystko będzie ok. Pozdrawiam

Syla - 2011-12-14 08:36:16

Dominik co masz na myśli, że się ciężko dogadać? Jeżeli chodzi o drogę to ja nie mam pojęcia kiedy ją skończą. Na razie czekamy kiedy do nas zadzwonią na kolejny termin odbioru więc póki co się tam nie pojawiamy.
Żaneta daj znać co Wam powiedzieli po wizycie;)

Syla - 2011-12-20 15:18:50

Heh...odebrane mieszkanko :) no to zaczynamy działać :)

gregster - 2011-12-20 20:47:23

UWAGA MIESZKAŃCY - przy odbiorze proszę zwrócić uwagę na odpływ skroplin z pieca. Ponieważ spaliny z pieca które są zamontowane w naszych mieszkaniach są "zimne", skropliny nie są unoszone wraz z spalinami. Skraplają się w przewodzie wentylacyjnym i są odprowadzane do kanalizacji. Jednak zdarza się ze poda czas prac tynkarsko murarski zaprawa może dostać się do przewodu i zatkać odpływ. Proszę zwracać na to uwagę.

A co do elektryczności to nie wiem jak to elektrycy podpinali. Bezpieczniki są źle podpisane, ale to mały pryszcz. Bezpiecznik Gniazdka pokoje w ogóle nie jest podłączony, a na bezpieczniku Gniazda łazienka są podłączone wszystkie gniazdka. Masakra. Później się człowiek dziwi że będzie bezpiecznik wybijało.

Mieszkanie odebrane. Atmosfera przyjemna, dziś byli kolesie z gazowni montować liczniki.

Oburzony - 2012-01-05 20:08:55

Potwierdzam skrajną nieuprzejmość Szacownego Pana Kierownika budowy i asystującej mu pani z biura sprzedaży. Chyba liczyli że dokonają odbioru w 10 min a klient się na to nabierze....

Szanowni Państwo, nie dajcie się chamstwu i olewczemu stosunkowi do klienta!

Syla - 2012-02-16 12:30:11

Na mieszkaniu nie jesteśmy często i po tygodniu nieobecności przychodzimy na mieszkanie a tam...7 stopni. Prądu brak, bezpieczniki w mieszkaniu nie wybite. Niestety była to sobota więc nie wiemy co się dzieje, dodzwonić się nigdzie nie dało. Jedynie ściągneliśmy konserwatora, który ku zaskoczeniu nie mógł otworzyć skrzynki z bezpiecznikiem a wcześniej nie miał z tym problemu. Do poniedziałku musieliśmy czekać na wyjaśnienie sytuacji czemu nie ma u nas prądu. Okazało się, że główny bezpiecznik na klatce wybiło. Na pytanie dlaczego tak się stało usłyszałam odpowiedź: zdarza się. No proszę, przez takie "zdarza się" mieszkanie nam się wychłodziło i do tej pory piec szaleje, żeby zrównać temperaturę w mieszkaniu a licznik z gazem zdecydowanie przyśpieszył;/. W ogóle jeszcze oberwało się konserwatorowi jakim prawem otwiera skrzynki, gdzie uważam, że do głównego bezpiecznika powinniśmy mieć cały czas dostęp. I ciekawi mnie dlaczego doszło do wybicia głównego bezpiecznika kiedy w mieszkaniu włączony był tylko piec! Nie chcę chyba wiedzieć co będzie później.

Żabeta nie wiem czy zwróciłaś również uwagę, że elewacja przy wejściu do klatki jest obskurnie uszczerbana, progi nie przykręcone i brak odbojnika. Dzwoniliśmy do TBS - odbiór mają mieć w marcu części wspólnej więc jeżeli mamy jakieś zastrzeżenia to proszą o zgłaszanie ich pisemnie do TBS żeby wiedzieli na co też zwracać uwagę.

Odbiór instalacji - 2012-02-26 20:13:55

Witam,

Mam banalne być może pytanie w sprawie sprawdzenia instalacji elektrycznych/gazowej w trakcie odbioru. Ten temat został  poruszony na tym forum.

1) Czy przed odebraniem mieszkania trzeba podpisać umowę z dostawcą energii (prąd, gaz), jeśli tak to na jakiej podstawie, czy umowa z deweloperem wystarczy? Jeśli nie, to jak sprawdzić instalacje? Czy jest możliwość chwilowego doprowadzenia np. prądu w trakcie odbioru.

2) Czy ktoś może jest zorientowany czy w bloku jest zainstalowana antena TV zbiorcza? Mam pewne wątpliwości czy kable TV i Internet nie są pomieszane i chciałbym to sprawdzić podczas odbioru.

Dzięki za wszelkie odpowiedzi.
Pozdrawiam
Piotr

Syla - 2012-02-27 08:40:59

Witam, do momentu podpisania umowy przyrzeczonej nie podpisujemy umów z gazownią i elektrownią. W tym momencie jest do mieszkań dostarczany gaz (licznik) i prąd budowlany (brak licznika - rozliczanie ma być na blok). Wszystkie sprawy do momentu odbioru mieszkania załatwiane są przez MK BUD po odbiorze z TBS Małopolska. Co do anteny zbiorczej to miała być a czy jest nie wiem bo widzę u ludzi anteny więc pewnie jeszcze nie ma.
Pozdrawiam.

małgośka - 2012-02-27 09:36:31

Dlaczego piszecie, że administratorem budynków jest TBS Małopolska? Trochę się wystraszyłam....
P.S. Czy dostaliście pisma, że odbiór mieszkań najwcześniej w II kwartale? Jak to możliwe, ż ejest aż takie opóźnienie?

Syla - 2012-02-27 16:09:39

A czego się Pani wystraszyła? ;-) TBS Małopolska od chwili odbioru zarządza ponieważ MK BUD z nimi podpisał umowę. Jak dla mnie są bardziej rzeczowi niż MK ale jeszcze się okaże. Denerwuje mnie jedynie totalny brak komunikacji między MK i TBS - jeden do drugiego odsyła a w szczególności MK nie udzieli żadnej informacji.

Dominio - 2012-03-20 10:36:51

Witam.
Mam pytanie do wszystkich. Jak się Wam podobają podjazdy do klatek schodowych?

polansky - 2012-03-20 11:46:15

Piękne!!! :stupid: Zastanawiam się czy były one uwzględnione w projekcie, czy zostały teraz na szybko dodane z racji wymogu?
Może prościej i ładniej byłoby zamiast połowy schodów zrobić betonowy ( lub z kostki) najazd pod klatkę?

zainteresowany - 2012-03-21 11:50:10

Czy klatki w tych budynkach będą ogrzewane? Nie widziałem tam ostatnio żadnych grzejników...

polansky - 2012-03-23 08:43:10

Założone ostatnio zostały 1kW grzejniczki elektryczne na parterze zaraz obok drzwi wejściowych do klatki.

odbiory mieszkań Kraków - 2013-09-03 12:48:29

Witam wszystkich,

Jeśli chcieliby Państwo sprawdzić swojego dewelopera to zapraszam do współpracy z naszą firmą

Odbiory Techniczne Mieszkań i Domów od Dewelopera – Kraków (Małopolska i Śląsk)


Wykonywane przez Architekta z doświadczeniem w
branży architektonicznej i wnętrzarskiej oraz przez
pracownika branży budowlanej.
Podczas odbioru mieszkania zajmujemy się:

 sprawdzeniem wymiarów pomieszczeń
 sprawdzeniem jakości ścian i tynków
 sprawdzeniem podłóg i posadzek
 sprawdzeniem okien, szyb i parapetów
 sprawdzeniem drzwi wewnętrznych i zewnętrznych
 sprawdzeniem instalacji elektrycznej
 sprawdzeniem instalacji wodnej i kanalizacyjnej
 sprawdzeniem instalacji centralnego ogrzewania
 sprawdzeniem instalacji wentylacyjnej
 sprawdzeniem balkonu, tarasu i garażu

Zamawiając usługę profesjonalnego odbioru możesz zaoszczędzić od kilkuset
złotych do kilku tysięcy! Pomiary oraz oględziny mieszkania dokonywane są za
pomocą profesjonalnego sprzętu. Przygotowujemy pełen protokół zgodny z
polskimi normami budowlanymi, wraz z dokumentacją fotograficzną, z wyszczególnieniem zastanych błędów.

CENA: od 200zł!
(Możliwość wystawienia faktury VAT)

Kontakt:
Tel: +48 698 406 255

sites.google.com/site/odbiorymieszkankrakow/
odbioryarchitekt.wix.com/odbiormieszkankrakow
Pozdrawiam

radekk - 2015-12-18 13:09:06

Właśnie a taki odbiór zrobić samemu czy jednak zatrudnić jakichś fachowców do pomocy? Zobacz tu chyba będą wiedzieli jak się za to zabrać prawda?

gregster - 2015-12-19 09:59:54

Jak się wie na co zwrócić uwagę i wiedzieć jak to interpretować to można samemu.

festkar.edu.pl webpols.edu.pl www.otokot.pl www.e-zwierzeta.pl www.swinka-morska.pl