Mieszkańcy Zielonego Osiedla Kraków

Forum Wspólnoty Mieszkaniowej przy Bieżanowskiej 77 ABC

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2013-06-02 21:23:52

 gromich

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 18

Prawne rozwiązliczenia z MK Budem

Witam,
Mam pytanie, czy znalazłyby się jakieś osoby chcące wspólnie wynająć adwokata i dochodzić swoich spraw nawet na drodze sądowej?
Pozdrawiam

Offline

 

#2 2013-06-02 21:39:41

Slawo

Nowy Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-05-19
Posty: 6

Re: Prawne rozwiązliczenia z MK Budem

Witam,

jako osiedlowy "świeżak" zapytam, o jakie rozliczenia chodzi?

Offline

 

#3 2013-06-03 20:52:21

 gromich

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 18

Re: Prawne rozwiązliczenia z MK Budem

Na przykład błędy i niedociągnięcia w wykonawstwie, montaż zwykłych drzwi zamiast antywłamaniowych, błędy projektowe i konstrukcyjne (pękające ściany i stropy), brak odwodnienia w piwnicy, ogólne "olewactwo" w sprawie innych usterek zgłaszanych przez mieszkańców, sabotowanie pracy wspólnoty. Całość prowadzi do obniżenia wartości zakupionych przez nas mieszkań a dzięki nieuchronnie pewnemu pojawieniu się pleśni (w związku z zawilgoceniem piwnicy) do dalszej degradacji budynków. To tak pokrótce.
Pozdrawiam

Offline

 

#4 2013-06-04 20:40:49

Slawo

Nowy Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-05-19
Posty: 6

Re: Prawne rozwiązliczenia z MK Budem

Witam ponownie,

oj to jestem bardzo niemile zaskoczony, bo myślałem, że zakup mieszkania na tym osiedlu był dobrym wyborem. Pani Słońska z biura sprzedaży powiedziała, że w przypadku jakichś usterek typu właśnie pękające ściany należy je opisać i wrzucić do skrzynki ADM i wtedy TBS wraz z MK BUDem to omawia i niby rozwiązuje. Jak się to ma do rzeczywistości? Jeśli gwarancja na lokal minęła to czy nie obowiązuje jeszcze rękojmia?

Pozdrawiam

Offline

 

#5 2013-06-26 10:44:48

Dominio

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-12-11
Posty: 19

Re: Prawne rozwiązliczenia z MK Budem

Witam.
Proponuje wstrzymać się jeszcze bo z tego co mi wiadomo mamy wreszcie wybrany zarząd wspólnoty. Zobaczymy jakie będzie teraz stanowisko MK-Bud'u.

Offline

 

#6 2013-06-30 21:45:44

Katarzyna Anna

Nowy Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-06-30
Posty: 2

Re: Prawne rozwiązliczenia z MK Budem

Witam,

A może jako jako Wspólnota na drodze sądowej dochodzić swoich praw? ale może jeszcze zobaczmy co MK bud powie ewentualnie.

Ps.mam pytanie - w zeszłym tygodniu po ulewach odkryłam wodę w piwnicy (na podłodze i całej tylnej ścianie)- czy zgłoszenie do administracji cokolwiek daje? Czy zgłaszamy to jako wspólnota czy każdy osobno? Niestety nie wiem nic na temat załatwienia takich spraw bo nie byłam na żadnym zebraniu - kiepsko z czasem Bardziej jestem dostępna telefonicznie lub mailowo a uchwytna w domu wieczorami.
Pozdrawiam i będę wdzięczna za jakieś pomocne informacje. Dziękuję.

Offline

 

#7 2013-07-04 11:31:40

ArkadyouS

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-04-01
Posty: 10

Re: Prawne rozwiązliczenia z MK Budem

Szanowni Państwo,

w odpowiedzi na część powyżej postawionych pytań pragnę podnieść co następuje. Wszelkie wady nieruchomości wspólnej (co obejmuje nieruchomość nie przeznaczoną do wyłącznego korzystania przez właściciela lokalu) NALEŻY ZGŁASZAĆ DEWELOPEROWI.

Wady zgłasza się osobie odpowiedzialnej za jej usunięcie. Zgłoszenie wady do administracji może spowodować, że deweloper będzie twierdził, że nie poinformowano go o wadzie w terminie. Biorąc pod uwagę fakt, iż administratorem jest podmiot wybrany przez dewelopera tj. TBS Małopolska taka wersja zdarzeń wydaje się być możliwa. Dlatego wszelkie wady zgłaszamy bezpośrednio DEWELOPEROWI. Najlepiej listem poleconym, aby mieć dowód. Ewentualnie na adres e-mail ujawniony w CEiDG tj. biuro@mkbud.com W dobie dzisiejszej techniki kwestionowanie przed dewelopera otrzymania wiadomości e-mail wydaje się być śmieszne.

Rozważanie drogi sądowej na tym etapie jest przedwczesne. Wydaje się być zasadnym, w pierwszej kolejności, sporządzenie opinii eksperta. Najlepiej przez biegłego sądowego z listy Sądu Okręgowego w Krakowie. Wprawdzie i tak w procesie nie obejdzie się bez dowodu z opinii biegłego to jednak można by uniknąć kosztów sądowych, na wypadek gdyby okazało się, że ekspert nie potwierdzi faktu istnienia wad zielonego osiedla.

To powinna być pierwsza czynność o jakiej w ogóle właściciele lokali każdej nieruchomości powinni pomyśleć. Następnie po sporządzeniu opinii (w przypadku ujawnienia wad) mieszkańcy powinni zgłosić wady deweloperowi, który powinien niezwłocznie przystąpić do ich usunięcia.

Dopiero w przypadku jego zwłoki możliwym byłoby rozważanie pozwu.

Uprawnionym do wniesienia pozwu nie jest jednak wspólnota mieszkaniowa, lecz każdy z właścicieli lokali, nawet w przypadku wad nieruchomości wspólnej. Ewentualnych pozwów byłoby zatem kilkadziesiąt, co utrudnia przebieg ewentualnego procesu. Celem zapobieżenia tej sytuacji możliwa jest CESJA uprawnień z rękojmi na wspólnotę mieszkaniową reprezentowaną przez zarząd. Cesja jest możliwa jedynie w przypadku WAD NIERUCHOMOŚCI WSPÓLNEJ, czyli jak już wyżej wyjaśniłem tej części nieruchomości, która nie jest przeznaczona do wyłącznego korzystania przez właściciela danego lokalu.

W odpowiedzi na pytanie odnośnie relacji uprawnień z gwarancji i rękojmi pragnę wyjaśnić, że tylko i wyłącznie od właściciela lokalu zależy na jakiej podstawie będzie dochodził swych uprawnień. Części właścicieli lokalów termin gwarancji mógł już upłynąć, lecz termin rękojmi mija po 3 LATACH OD WYDANIA LOKALU, a co za tym idzie wszystkim powinny przysługiwać jeszcze roszczenia z rękojmi.

Do tego czasu wspólnota powinna podjąć w/w czynności przygotowawcze, gdyż dochodzenie roszczeń od dewelopera po upływie terminu rękojmi jest niesłychanie trudne. O ile w przypadku rękojmi nie trzeba wykazywać winy dewelopera to w przypadku odpowiedzialności na zasadach ogólnych (aktualizuje się po upływie terminu rękojmi) taki obowiązek już jest. Element ten znacznie ogranicza odpowiedzialność dewelopera.

Pozdrawiam,
AS

Offline

 

#8 2013-08-28 20:02:08

kiki157

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-27
Posty: 15

Re: Prawne rozwiązliczenia z MK Budem

Witam serdecznie
Rozumiem że np.pękające sufity co widzę dosyć często się zdarza na Naszym osiedlu należy zgłaszać bezpośrednio deweloperowi?

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Mysłowice to producent szamb www.berlin-hotel.pl